הידעת? - 1 - הדיאבולו

זהו מדור חדש - בכל שבוע תועלה עובדה חדשה בנושא ג'אגלינג.
כותב המדור הוא אורי רוט
חוקי הפורום
במדור זה אין אפשרות להגיב או לכתוב נושא לאף אחד מלבד לעורך של המדור - אורי רוט.
מטרת המדור - להביא נתונים וסיפורים מעולם הג'אגלינג.

הידעת? - 1 - הדיאבולו

הודעהעל ידי orka » 13/04/2008

שלום לכולם,
הרעיון לפינה הזאת נוצר בעצם ע"י(בעיקר) תם, ואני, כשהרעיון הוא בעצם להוסיף עוד קצת עניין לפורום.
בפינה זו אני אעלה עובדות ופרטים מעניינים מעולם הג'אגלינג, לא בהכרח מהידע האישי שלי, לא בהכרח סיפורים ארוכים או קצרים, מה שיצא.
מקווה שתהנו ממנה ואם יש לכם הערות, הארות, קערות וכד', אנא פנו אלי במסר אישי.

אז זהו.. ההודעה הראשונה תהיה בנוגע למכשיר האהוב על רוב חברי הפורום - הדיאבולו <bw>
אני אנצל את ההזדמנות שאיציק אור כתב כל כך יפה עליו, ופשוט אעתיק הכל -

הדיאבולו הומצא בתאריך בלתי ידוע. יש התייחסויות לצעצועים דומים בספרות הסינית גם לפני כן, אך זה לא וודאי שההתייחסות היא אכן למה שידוע היום כ"דיאבולו". מה שכן, במאה ה 12 יש התייחסות וודאית לדיאבולו כפי שהוא ידוע היום, כך שהקונספט של שני סביבונים מחוברים בקודקודם ומואצים על ידי חיכוך בחוט הוא בן לפחות 850 שנה. יש הטוענים שהמשחק בן 4,000 שנה, ושהשתמשו בו רוכלים סינים בכדי למשוך עם צלילי השריקה לקוחות לבסטות שלהם (ע"ע בויום-סאן), אבל מי יודע עד כמה זה מהימן.
יש לציין שהדיאבולו הסיני, גם במאה ה 12 וגם, למעשה, היום (כפי שאפשר לראות בכל הופעה של קרקס סיני) שונה מעט מהמערבי. בדיאבולו המודרני שני החלקים הם בצורת קונוס, והציר מאד קצר. בסיני מחבר ציר ארוך למדי (אני ראיתי גם צירים של 15 ס"מ ויותר, אבל שמעתי גם על גרסאות עצומות מימדים) בין שני חלקים בצורת גליל שטוח ורחב (כמו שני דיסקוסים). אני ראיתי רק כאלה שעשויים מבמבוק, ולעתים קרובות עם חורים בהיקף ליצירת צליל שריקה חזק בהגעה למהירויות גבוהות (כמו שהסברתי במסר אחר).

פעם הדיאבולו החד-צדדי והדיאבולו הכפול היו פופולריים במידה שווה פחות או יותר. הדיאבולו הכפול מאפשר יותר תרגילים בסגנון המודרני המוכר, אבל החד צדדי מאפשר, אחרי הטיה והגעה למצב אופקי, מגוון של להטוטי סביבון שחביבים מאד על הסינים (מסובבים מהר, מטים למצב אופקי, זורקים למעלה ועוזבים את המקלות ובעצם קיבלת סוג של פורפרה משוכללת): הולכה על חרבות, זריקה ממקומות שונים בגוף למקומו אחרים, וכן הלאה. אם ראית פעם מופע של להטוטי פורפרה סיניים אתה בטח יודע שרמת השליטה שם מדהימה - לא פחות מבדיאבולו.
בעת המודרנית החד-צדדי נזנח בגלל ההתפתחות הגדולה מאד במערב של הדו-צדדי על סגנונותיו השונים. למיטב ידיעתי, למשל, כל המשחק עם יותר מדיאבולו אחד על חוט אחד התחיל במערב וזלג חזרה לסין.
אגב למערב הדיאבולו הגיע ככל הנראה עם מסיונרים צרפתים ואנגלים בסוף המאה ה 18. הוא לא כל כך תפס אבל ב 1812 פתאום היה גל של פופולריות (יש לי כמה גלויות ישנות של הדפסים מגניבים מאותה תקופה) שדעך במהירות. היו לו אז כל מיני שמות (devil on two sticks באנגליה, diable בצרפת, ועוד) ולא היתה ממש סטנדרטיזציה לא של השם ולא של האביזר. אחרי הגל הזה העניין בו דעך ונעלם.
אבל אז ב 1906 הגיע Gustave Phillipart, מהנדס צרפתי שהציג דיאבולו הבנוי משני קונוסים ממתכת עם שולי הגנה מגומי, ממש פאר היצירה הטכנולוגית של אותם ימים. הוא גם המציא את השם המוכר עד היום - diaballo (מאוחר יותר קוצר ל diabolo המוכר). צר לי על כל חובבי השטניות אבל אין שום קשר לשטן: dia זה בלטינית "מצד לצד" (כמו "דיאמטר" - קוטר של מעגל) ו ballo זה בלטינית "לזרוק". את המוצר של פיליפאר כולם קנו והייתה היסטריה. שיחקו גם כל מיני משחקים באופן תחרותי כמו טניס דיאבולו, קפיצות בחבל, זריקה לגובה, קליעה לסל ועוד ועוד.

שמו המקורי של הדיאבולו בסין היה "קונג-צ'ונג", שמשמעותו "הפעמון החלול המהדהד", שככל הנראה מתייחס למה שכתבתי קודם על החורים בצדדים שהשמיעו שריקה חזקה בעת הסיבוב. שמו של הדוויל סטיק היה "הואה-קון", שמשמעו "פרח". לא בגלל שגם הסינים הצמידו לקצה המקל פנימיות צמיגים חתוכות, לא, דווקא האביזר שלהם היה דומה מאד לדווילסטיק המודרני (לא לפלאוורסטיק) והיה מקל בלבד, אם כי קצר הרבה יותר (בערך באורך מקלות הידיים שלנו היום). הסיבה היתה שבתרגילים מסויימים (מה שקרוי היום "פרופלור" אם אינני טועה) זה היה נראה בעיניהם כמו פרח שנפתח.
המיסיונרים שהביאו את זה, הם אלה שהמציאו בעצם את השם dia-ballo (גוסטאב פיליפאר רק חידש את השם) עבור שני האביזרים, כאמור בלי שום קשר לשטן כלל, אלא רק בגלל המשמעות היוונית (או הלטינית, לא זוכר) של השם.
אבל ברגע שזה הגיע לאנגליה התחיל הבלגן עם השטניות בגלל הדמיון הלשוני, ולכן הלהטוט נעלם מהר מאד. נאמר אז גם ש"מי שמצליח לשלוט באביזר הבלתי אפשרי הזה בוודאי מכר את נשמתו לשטן" ולכן לא הביטו בעין יפה על ההשתעשעות בו. באווירה הדתית של תחילת המאה ה 19 אי אשר היה לזלזל בזה.
רק ב 1906, על רקע המהפיכה התעשייתי והירידה בדומיננטיות של הדת יכל פיליפאר לחדש את השם וכו'.
------------------------------------------------------------------
סמל אישי של המשתמש
orka
מנהל
מנהל

חזור אל הידעת ?!

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ואורח אחד